Palermo (szicíliai nyelven Palermu vagy Palemmu) Szicília legnagyobb városa és közigazgatási székhelye, Palermo tartomány központja. Szicília szigetének észak-nyugati sarkában fekszik, Palermo tartományban.
Palermoi hotelek kedvezményes árai: Palermo is Önért versenyez online, ingyenes foglalás ITT!. Kezdjük a szálláshelykeresést most! 1-5 csillagos hotel, apartman és panzió kategóriák mindegyike, több mint 130 db szállásadó ajánlata összerendezve. Konyhás lakás olcsón vagy szálloda, a fenti szálláskereső dobozban vagy itt a piros linken keresztül magyarul sok jó ajánlatot láthatunk képekkel és térképpel.
Szerencsére a közelbe olcsó repülőjáratokkal is eljuthatunk. Pozsonyból alig két óra az út (2010-2012-ben közvetlen Ryanair), így repülővel a legkényelmesebb és legolcsóbb az utazás Trapani-ig, ahonnan busszal 10-12 eurós áron közvetlenül utazhatunk Palermo-ig. Rengeteg a látnivaló a közelben. Mindenki más képes élménybeszámolóit is várjuk itt fórum szerűen.
A tengerparttól körülbelül 10 kilométerre, dombos vidéken található. Iparában kiemelkedik az élelmiszeripar és a gépgyártás.
Történelme, nevezetességei és a látnivalók leírása is alább:
A várost az i. e. 8. században a föníciaiak alapították Zîz néven. Az első pun háborúig maradt föníciai kézen, utána Szicíliával együtt a Római Köztársaság része lett. A római uralom alatt Palermo viszonylagos békében élt, Siracusa városának igazgatása alá tartozott. A Római Birodalom bukása után a Bizánci Császárság része lett. 878-ra egész Szicília egy kis bizánci terület, Taormina kivételével, szaracén uralom alá került. 905-ben ez is elesett, és a muzulmán uralkodók Szicília fővárosaként Palermót tették meg. 1060-ban a normannok indítottak keresztes hadjáratot a szicíliai muzulmán emírség ellen, majd 1072-ben el is foglalták a várost, de a szigetet csak 1091-re vették birtokba. 1194-ben Szicília a Német-Római Birodalom ellenőrzése alá került. Palermo a császárok egyik kedvelt városa lett. A 13. század közepén Anjou Károly nápolyi király birtokolta a szigetet, míg a Palermóban kitört szicíliai vecsernye elnevezésű fölkelés véget nem vetett uralmának. Ezután Szicília az Aragóniai Királyság uralma alá került, 1479-ben pedig a Spanyol Királyság része lett. Szicília 1734-es egyesítése a Bourbonok Nápolyi Királyságával a város addigi vezető szerepének visszaeséséhez vezetett. Palermo egyszerű vidéki várossá redukálódott, miután a királyi udvar Nápolyba került. 1848-ban Palermo fellázadt a nápolyiak ellen. Az olasz Risorgimento és Szicília csatlakozása az Olasz Királysághoz jótékonyan hatott Palermo fejlődésére is, újra Szicília közigazgatási székhelye lett. Ipara és kereskedelme is fellendült. Palermo a fasizmus hatalomra jutását átvészelte ugyan, a szövetségesek inváziója 1943. júliusában súlyos károkat okozott a városban. Palermo fejlődése 1947-ben kapott újabb lendületet, miután autonómiát és kiterjedt önkormányzati jogokat kapott. A pozitív hatást némileg fékezte, hogy a maffia hatalma mind a városban, mind Dél-Olaszországban megnőtt. Befolyása a mai napig is érződik a térségben.
A városban egyaránt fellelhető a dél-európai és az észak-afrikai hangulat, amely az építészetre is kihatással volt. A muzulmán és normann kultúrák keveredése csodálatos stílust alkotott, amelyben a mai napig gyönyörködhetünk. Palermo nyüzsgő városa kétségkívül az európai normann építészet fő központja. Pálmafáival, hangulatos sikátoraival tipikus mediterrán hangulatot áraszt magából.
Az eredetileg muzulmán mecsetnek épült palermói székesegyház végleges formáját a XIV-XV. században nyerte el. Kupoláját 1801-ben, harangtornyát a XIX. században építették át. A templom legtöbb szobrát és domborművét Gagini készítette. Falai közt őrzik Palermo védőszentjének, Szent Rozálnak ereklyéit is.
Az 1132-ben épült San Giovanni degli Eremiti templomot II. Roger király parancsára emelték ugyancsak egy régi mecset helyére. Öt, vörös kupolájával leginkább ma is egy mohamedán épületre hasonlít. Körülötte rendezett, gondozott park található.
Ha valaki a palermói államférfiak és művészek síremlékére kíváncsi, akkor a Szent Domonkos templomot keresse. A XVI. században épült épület ma a barokk stílusjegyeit hordja homlokzatán.
Az 1143-ban emelt San Maria dell’ Ammiraglio templom elsősorban színes, bibliai jeleneteket felidéző mozaikjairól híres, melyek díszes bejárati falán találhatók. Nevezetes továbbá harangtornya is, mely eredeti, 12. századi formáját őrzi.
Palermo fő látnivalói közé tartozik a híres San Cataldo templom, melyet 1161-es építése óta számos alkalommal felújították, de a mai napig megőrizte normann jellegét. Háromhajós, meglehetősen magas építmény, melynek belseje egészen egyszerű.
A Piazza Pretorian téren találjuk a palermói San Catherina templomot, mely a XVI. században épült, barokk stílusban. Freskói, festményei, illetve márványfaragásai egyedülállóak. Az Antonello Gagini által készített Szent Katalin szobor is itt található. A teret 16. századi szökőkút díszíti, déli részén a Városháza magasodik.
Palermó legrégebbi épülete a 11. századi Palazzo dei Normanni, a város legmagasabb pontján álló palota. Manapság ez az egyik leggyönyörűbb olaszországi kastély, amely eredetileg az arab időkből származik. Normann királyok építtették arab és bizánci építészek közreműködésével, a királyok sokáig itt is laktak. A 18. században barokk palotát is építettek mellé. Fentről fenséges kilátás nyílik az egész városra, már csak ezért is érdemes felmászni.
A Via Filippo Turati-n található Modern Művészetek Múzeumában a XX. századi, valamint a kortárs művészek alkotásait tekinthetjük meg. Elsősorban szicíliai szobrászok, festők remekműveit. A Modern Művészetek Múzeumától nem messze található a Néprajzi Múzeum, melynek 39 termében a szicíliaiak minden szokásával, népviseletével, népművészetével megismerkedhetünk. Az 1789-ben alapított Botanikus kertet nemcsak Szicília csodás növényvilágának tanulmányozásáét érdemes felkeresni, hanem azért is, mert az Orto Botanicohoz tartozik Palermo legszebb parkja, a Villa Giulia is.
A város közkedvelt és egyben igen bizarr nevezetessége a Kapucinus kolostor. A kolostor alatt található katakombákban koporsók, fellógatott, mumifikálódott holttestek találhatóak. Különös „temetésüket” az apát rendelte el, hogy így emlékezzenek a holtakra. A pincékben közel 8000 múmia szemlélhető meg.
Az arab-normann stílusjegyeket felvonultató Zisa kastélyt, mely nevét az arab aziz, „gyönyörű” szóról kapta, I. Vilmos építette 1154-ben.
Palermónak magyar vonatkozású nevezetessége is van, a Tüköry sugárút, amelyet a Garibaldi vezette harcok magyar alakjáról, Tüköry Lajosról neveztek el.
Míg Palermo legnagyobb strandját, a Mondellót, a Mount Pellegrino heggyel szemben találjuk, a világ legkrémesebb gelattóját az Ilardón, melyet a Porta Felicén (vidám kapun) átkelve érhetünk el legkönnyebben.
Kirándulni vágyó turistáknak érdemes ellátogatniuk az Etnához is, Európa legnagyobb vulkánjához. Ahogy szintén érdekes program lehet megtekinteni Taormina városának híres görög színházát, vagy a környékbéli apró szigetek egyikét, melyre kitűnő lehetőség kínálkozik hagyományos tengeri bárkával.
Ha Palermóban járunk, a helyi specialitásokat sem szabad kihagyni. Nemcsak a pizza verhetetlen, az a rizottószerű keverék is, melyet vajjal és sajttal töltve, kirántva tálalnak a szicíliaiak.
Palermo is Önért versenyez online, 130-nál is több hely ajánlata, ingyenes foglalással ITT!
Milyen az időjárás? Földrajzi adatok, előrejelzések, aktuális jelentések: www.italy-weather-and-maps.com/weather/PA/ és webkamerák képei, videó “élőben”.
Palermo zoomolható térképe:
The post Palermo szállás árak, látnivalók és történelem appeared first on Szállás, látnivalók és utazás blog-fórum útikalauz portál.